Серед користувачів тонометрів існує думка, що тонометри на зап'ясті дають не точні результати або що такими приладами можна користуватися людям до 40 років. У цій статті ми розберемося в цьому питанні, а також в тому, що саме може призводити до неточних результатів вимірювання тиску.

Чому тонометр на зап'ясті дає неправильний результат?

Давайте відразу розділимо відповідь на дві частини - ту, яка залежить від користувача і ту, яка залежить від приладу. І так, від користувача залежить правильність використання тонометра і дотримання правил вимірювання. А від зап'ястного тонометра - чутливість і точність електроніки. Крім того, є вікові зміни, які можуть впливати на точність зап'ястного тонометра. Розглянемо всі фактори докладно.

Перше і найголовніше-недотримання правил при вимірюванні. Якщо говорити про правила коротко, то можна скоротити їх все в одне речення:

вимірюйте тиск так, як якщо б вам вимірював тиск лікар.

А це означає:

  1. Відкладіть всі шкідливі звички-куріння, алкоголь - на півгодини, а краще на годину до вимірювання.
  2. Не пийте гарячих напоїв перед вимірюванням.
  3. Перед вимірюванням посидьте кілька хвилин, щоб заспокоїлося дихання і серцебиття.
  4. Під час вимірювання не розмовляйте і не рухайтеся - це створює перешкоди для приладу.

І найважливіше: рука з зап'ястним тонометром повинна знаходитися на рівні серця

Оскільки серце і рука - це Сполучені судини, то якщо під час вимірювання ви опустите руку, то до неї приллє кров (за винятком тих випадків, коли ви вимірюєте тиск в невагомості) і, відповідно, тиск в судинах як і показання приладу будуть вище. І навпаки: якщо підняти руку вище серця, то кров відливає і показання тонометра будуть нижче.

Рух під час вимірювання можуть сприйматися будь-яким електронним тонометром як аритмія. Це стосується всіх тонометрів, не тільки зап'ястних. Крім того, рух під час вимірювання викликає різкі короткочасні зміни тиску в манжеті, що може сприйматися приладом, як прояв аритмії і відповідно збивати алгоритм вимірювання некоректними даними.

Для більш зрозумілого і докладного наведемо картинку, на якій зрозуміло і детально зображені всі аспекти вимірювання тиску

 правила вимірювання тиску

Вікові зміни в організмі

Наступний фактор, який впливає на точність вимірювання тиску зап'ястним тонометром - це вікові зміни в організмі. Розглянемо докладно, що впливає на точність зап'ястних тонометрів. В першу чергу-потовщення стінок судин. Це відбувається у всіх людей, але у гіпертоніків більшою мірою. Стінки судин товщають під дією кров'яного тиску і стають менш еластичними, це один з видів атеросклерозу. При більш товстих і нееластичних стінках тонометру складніше "почути" пульсову хвилю, тому так важливо не створювати зайвих перешкод при вимірюванні, але не менш важлива і чутливість зап'ястного тонометра. При цьому в артерії на плечі також товщають стінки, але пульсова хвиля в ній багаторазово сильніше, ніж на зап'ясті.

Другий важливий фактор, який особливо сильно зачіпає жіночу стать - це гормональний фон. Різка зміна естрогену, прогестерону і мелатоніну призводить до припливів, безсоння і звичайно ж стрибків тиску. З точки зору вимірювання тиску це буде виражатися високим тиском і відповідним самопочуттям - головними болями, мігренями, нудотою, аритмією. Майте на увазі, що в цьому випадку зап'ястний тонометр навпаки - ваш вірний помічник, він дозволить вчасно визначити причину поганого самопочуття. І звичайно ж потрібно розуміти, що якщо у вас все життя було ідеальне тиск 120 на 80, а зараз раптом стало скакати до 160 і вище, то у цього є причини. У будь-якому випадку, дотримуйтесь правил вимірювання і результат буде точним і правильним

І третій фактор, пов'язаний з віковими змінами-це м'язовий і судинний тонус. Це проявляється в тому, що навіть після невеликого фізичного навантаження, наприклад просто пройтися і сісти за стіл для вимірювання , тиск може підскочити і досить швидко знизитися. Тут зручність і компактність зап'ястного тонометра грає проти нього: якщо автоматичний тонометр треба розкласти на столі, підключити і правильно одягнути манжету, що займає кілька хвилин і за ці кілька хвилин тиск і серцебиття вже заспокоюється, то зап'ястний тонометр просто надягають, не почекавши ті самі кілька хвилин і отримують завищені показання. Особливо це виражено у людей із зайвою вагою, а набір ваги - це теж вікова зміна. Тому перед вимірюванням посидьте, щоб заспокоїти дихання і серцебиття.

Зап'ястні тонометри без вікових обмежень для літніх

Як ми вже розібралися, від зап'ястного тонометра потрібна чутливість, значно вище, ніж у тонометра на плече. Це диктується факторами вікових змін і анатомічними особливостями. На зап'ясті знаходиться дві артерії ліктьова і променева. Для того, щоб найбільш точно виміряти тиск на зап'ясті, потрібно знімати пульсову хвилю одночасно з двох артерій відразу. Крім того, бажано виключити перешкоди при вимірюванні, а також контролювати положення руки. Це дозволить зробити вимір тиску на зап'ясті максимально точним і в теорії подолати вікові обмеження і нівелювати зміни в організмі, пов'язані з віком.

 Анатомія судин на зап'ясті

саме до такого висновку прийшли інженери японської компанії NISSEI, вони зробили зап'ястний прилад з подвійними датчиками пульсу і манжетою особливої форми, яка Забезпечує прилягання датчиків до артерій. Перша модель зап'ястного тонометра без вікових обмежень-NISSEI WS-820. Цей тонометр показав настільки високу точність і завадостійкість, що обійшов плечові автоматичні тонометри і в 2004 році отримав нагороду від Німецького товариства гіпертонії, як найточніший тонометр . А подвійні датчики пульсу і манжета особливої форми - запатентовані технології, які використовуються у всіх зап'ястних тонометрах NISSEI.

 зап'ястна манжета тонометра без вікових обмежень

Розглянемо більш сучасні моделі зап'ястних тонометрів без вікових обмежень для літніх людей. З розвитком технологій вимірювання тиску були винайдені додаткові методи, які підвищують точність вимірювання і завадостійкість тонометрів. Наприклад, в тонометрі на зап'ястя без вікових обмежень NISSEI WS-1011 На додаток до подвійних датчиків пульсу і манжеті особливої форми використовується подвійне вимірювання - прилад отримує попередній результат при накачуванні повітря в манжету, а точний - при випуску. Це допомагає нівелювати перешкоди і точніше вимірювати тиск при аритмії. Тонометр NISSEI WS-1011 відмінно зарекомендував себе при використанні людьми у віці після 50 років, навіть зовсім літні користувачі відзначають відмінну точність вимірювання тиску. Крім цієї моделі існує і більш простий варіант, який трохи дешевше - NISSEI WS-1000. Його відмінності від старшої моделі - відсутність подвійного Вимірювання і реєстрації перешкод при вимірюванні. В іншому тонометр WS-1000 також не має вікових обмежень.

 тонометр на зап'ясті без вікових обмежень NISSEI WS-1011

Таким чином ми розглянули два тонометра на зап'ястя, які підходять літнім людям. Звичайно, в асортименті компанії NISSEI є й інші зап'ястні тонометри, які поки що продаються тільки в Японії, але ми з нетерпінням чекаємо їх поставок в Україну! До зустрічі в магазині Технікус:)