Існує думка, що зап'ястні тонометри є менш точними, ніж тонометри на плече, будь то електронні тонометри або механічні. У цій статті ми розберемося, чому така думка виникла і як отримати найбільш точні результати вимірювання, які не будуть поступатися автоматичним тонометрам на плече і навіть механічним.

Точність зап'ястних тонометрів

Якщо розглядати тільки апаратну частину-електроніку і алгоритми вимірювання, то зап'ястні тонометри не поступаються тонометрам на плече: в них також використовується осцилометричний метод вимірювання, який є стандартом для вимірювання тиску, повторюються і датчики - індикатор аритмії, індикатор перешкод при вимірюванні. Багато інших функцій також ідентичні, наприклад в деяких тонометрах на зап'ясті використовується вимір під час накачування - такий спосіб вимірювання тиску більш сучасний і підходить, як гіпертонікам, так і гіпотонікам. Існують навіть зап'ястні тонометри з подвійним виміром: прилад отримує попередній результат під час накачування повітря в манжету, а точний - під час випуску. Цей спосіб дозволяє точно реєструвати аритмію, в тому числі миготливу, а також знижує вплив перешкод при роботі приладу.

Точність, заявлена виробниками знаходиться на дуже високому рівні. Наприклад, зап'ястні тонометри NISSEI мають точність не більше ±2 мм рт ст, а у тонометрів Omron ±3 мм рт ст.точність вимірювання частоти пульсу теж вельми висока і коливається в межах 3-5%. Більш точні вимірювання не потрібні, оскільки артеріальний тиск людини не є постійною величиною і постійно коливається в невеликих межах, в залежності від обстановки, в якій проводиться вимір, пози і емоційного стану. Тому Електроніка зап'ястного тонометра на точність показань не може впливати - у деяких приладів на зап'ясті паспортна точність навіть вище, ніж у автоматичних аналогів, оскільки до них пред'являються значно вищі вимоги.

Фізіологічні особливості вимірювання тиску на зап'ясті

Інший фактор, який точно має вплив - це фізіологічні особливості користувача. Давайте розглянемо це аспект докладніше.

Перше, на що варто звернути увагу вибираючи тонометр - це стан судин. Тонометр на зап'ясті повинен бути дуже чутливим, щоб визначити амплітуду пульсової хвилі на тонких зап'ястних артеріях. І фізіологічно такий метод підходить не всім: якщо у вас глибоке залягання вен, товсті стінки судин або дуже повне зап'ясті, то перед покупкою зап'ястного тонометра краще порівняти його показання з автоматичним приладом або механічним. Якщо у вас хронічний атеросклероз 2-3 стадії, то велика ймовірність, що зап'ястний тонометр вам не підійде.

Крім того, варто звернути увагу на тонус судин і м'язів. У людей похилого віку м'язова маса знижується з фізіологічних причин, а тонус судин падає разом зі зниженням фізичної активності. Але це не є суворим правилом, а скоріше винятком. Крім того, є зап'ястні тонометри, які не мають вікових обмежень, про них ми розповімо трохи нижче.

Постійна аритмія теж може впливати на точність вимірювання, але це стосується в рівній мірі і автоматичних тонометрів. Тому, якщо ви страждаєте екстрасистолією або сильною миготливою аритмією, то вам краще мати дублюючий прилад незалежно від того, купуєте ви зап'ястний тонометр або плечовий.

фактори, які впливають на точність вимірювання тиску на зап'ясті

Найважливішим фактором, який впливає на точність вимірювання тиску будь-яким приладом-автоматом, напівавтоматом або зап'ястним тонометром є дотримання правил вимірювання. Наприклад, прийшовши до лікаря, ви будете чітко дотримуватися вимог фахівця і це один з ефектів "білого халата". При цьому, користуючись автоматичним тонометром на плече в домашніх умовах, ви також мимоволі дотримуєтеся правил, які інтуїтивно зрозумілі-автоматичний тонометр має процедуру використання, а саме:

  • потрібно сісти за стіл, щоб зручно розкласти прилад перед використанням
  • підключити манжету і блок живлення
  • одягнути манжету на плече, попередньо знявши верхній одяг
  • під час вимірювання не вставати і взагалі бажано не рухатися

Також існую спеціальні професійні тонометри, які прямо примушують до дотримання правильної пози при вимірюванні, приклад на фото:

Виглядає все логічно, тому що стоячи, на ходу або у верхньому одязі автоматичним тонометром користуватися просто незручно. Але при цьому Тонометр-автомат " змушує вас виконувати кілька найважливіших, прихованих правил:

  1. вимірювання повинно проводитися сидячи
  2. під час вимірювання не можна рухатися і розмовляти
  3. Перед вимірюванням потрібно посидіти кілька хвилин, щоб серцебиття і дихання прийшло в норму
  4. Верхній одяг краще зняти

Ці правила дотримуються якось "самі по собі", хоча насправді сам прилад змушує користувача вимірювати тиск правильно.

Як правильно користуватися зап'ястним тонометром?

І ми підходимо до основної і найважливішої причини, чому зап'ястні тонометри дають неточні результати-недотримання цих правил. Зап'ястний тонометр зручний і компактний, його не потрібно підключати до мережі, підключати і накладати манжету. Тому користувачі часто пропускають пункт №1 - вимірювання повинно проводитися сидячи. Природно, якщо ви встанете, тиск у вас трохи підніметься через навантаження на м'язи. Також прискориться пульс і посилиться кровотік по всьому організму.

Оскільки зап'ястний тонометр не "приковує" користувача до столу, то часто можна спостерігати, що під час вимірювання тиску зап'ястним тонометром люди ігнорують правило №2 - не можна рухатися і розмовляти. Уявіть, якби ви розмовляли на прийомі у лікаря під час вимірювання тиску?

Зручність використання зап'ястного тонометра також часто призводить до порушення правил №3 і №4. Оскільки манжета тонометра накладається на зап'ясті, то люди часто нехтують наявністю верхнього одягу, а то, що до вимірювання не потрібно готуватися призводить до того, що Користувач починає вимір, пропустивши ті кілька хвилин, за які серцебиття і тиск приходить в норму. Пам'ятайте: навіть якщо ви не відчуваєте цього, тиск завжди вище під час найменшої фізичної активності, ніж в стані спокою. Тому посидьте кілька хвилин перед вимірюванням, прийміть рівну розслаблену позу і дихайте рівно.

І ще один дуже важливий фактор-положення манжети. Коли ви одягаєте манжету автоматичного тонометра на плече, то вона завжди виявляється приблизно на рівні серця, звичайно, за умови, що ви правильно і рівно сидите. Зап'ястний тонометр має абсолютно таку ж вимогу- манжета повинна бути на рівні серця і тоді вимір буде точним і правильним. Не опускайте руку, не піднімайте занадто високо і не притримуйте прилад за манжету.

На зображенні-правильне вимірювання тиску за допомогою зап'ястного тонометра

Існують також і зап'ястні Тонометри для літніх людей - ці прилади мають найвищу точність завдяки подвійним датчикам пульсу на зап'ясті і манжеті особливої форми, яка забезпечує прилягання датчиків до артерій. Такі прилади виробляє компанія NISSEI і завдяки цим технологіям прилади можуть використовуватися літніми людьми, незважаючи на вікові зміни в організмі. Ці зап'ястні тонометри періодично отримують нагороди за точність, починаючи з найпершої моделі - WS-820, яка оцінена, як найточніший тонометр Серед всіх приладів, і на плече і на зап'ясті Німецьким товариством гіпертонії в 2004 році, і закінчуючи найсучаснішою моделлю - NISSEI WS-1011, цей тонометр на зап'ясті отримав рекомендації від Європейського товариства гіпертонії в 2013 році для використання в клініках і є заслуженим лідером продажів в Японії.

Іисновок

У цій статті ми розглянули основні причини неправильних результатів при використанні зап'ястного тонометра, а також рекомендації по використанню і правила, завдяки яким ви будете отримувати найбільш точні вимірювання зап'ястним тонометром.